Focal for Toyota - IS165TOY 6.5" Component Speakers and IS690TOY 6x9 Component Speakers
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
20
quantity
Product details
Category
This bundle for Toyota Vehicles includes a Focal IS165TOY 2-Way 6.5" Component Kit and a Focal IS690TOY 2-Way 6" x 9" Component Kit. Please verifiy that these will work for your vehicle, as this kit does not apply every single Toyota vehicle. IS 165TOY is a two-way component kit with a 6½" woofer and a tweeter enabling to equip factory locations up front and improving the musicality of numerous Toyota models widespread in Europe and the rest of the world. Excellent reliability, neutral sound and deep bass, compact and ergonomic, the IS 165TOY kit has been designed respecting the factory connectors for a real facilitated integration. Easy Installation Respect of the original Toyota connectors Compact tweeter for better adaptation in factory location Better precision in high frequencies High-density rubber ring for acoustic sealing with the door panel Car Compatibility (front installation): Corolla Yaris/Vitz Rav4 *Non-exhaustive list of vehicles, subject to adaptation of the tweeter and the connector Focal IS165TOY 2-Way 6.5" Component Kit for Toyota Specifications: woofer 6-1/2″ (165mm) Voice-coil diameter 1″ (25mm) Magnet 3-1/3″ (85mm) tweeter Aluminum inverted dome compact tweeter max power 120 Watts nominal power 60 Watts RMS sensitivity 91 dB impedance 4 Ohms frequency response 60Hz – 20kHz Focal IS690TOY 2-Way 6" x 9" Component Kit for Toyota Specifications: woofer 6×9″ (165x230mm) Voice-coil diameter 1-3/16″ (30mm) Magnet 3-1/3″ (85mm) tweeter Aluminum inverted dome compact tweeter max power 150 Watts nominal power 75 Watts RMS sensitivity 92 dB impedance 4 Ohms frequency response 50Hz – 20kHz
  • Easy Installation - Respect of the original Toyota connectors
  • High-density rubber ring for acoustic sealing with the door panel
  • Aluminum inverted dome compact tweeter
UPC 841992134133
Brand Focal
Impedance 4 Ohms